پسماند (Waste) یا زباله به مواد جامد، مایع و گاز (غیر از فاضلاب) گفته می‌شود که بطور مستقیم یا غیر مستقیم حاصل فعالیت انسان بوده و از نظر تولید کننده زاید تلقی می‌شود. سالانه بیشتر از 840 هزار تن زباله در شهر مشهد تولید می شود که تقریبا دو برابر سرانه تولید زباله در جهان است. از طرفی فقط 11 درصد این میزان پسماند تولیدی، تفکیک می شود. دور ریختن حجم بسیار زیاد پسماندهای غذایی قابل استفاده، از دست رفتن حجم بسیار زیادی از فلزات گرانبها و مواد ارزشمند به دلیل استفاده از شیوه های دفع سنتی، بهینه نبودن روش های جمع آوری پسماند فعلی و پیچیدگی و زمان بر بودن دفع اصولی پسماند خانگی و صنعتی از جمله مشکلات مهمی است که به دلیل رشد جمعیت شهرها ایجاد شده است.

به طور کلی، مشکلات ناشی از پسماند را می توان در چهار چالش زیر خلاصه کرد:

 • مدیریت تولید پسماند و فرآیند جمع آوری آن
 • بازیافت و فروش مجدد پسماند
 • غربالگری پسماند
 • آموزش و فرهنگ سازی

 مدیریت تولید پسماند و فرآیند جمع آوری آن

 

مدیریت پسماند به مجموعه مقررات منسجم و سیستماتیک در خصوص تولید، ذخیره، جمع آوری، حمل و نقل، پردازش و دفع پسماند گفته می شود که منطبق بر اصول زیست محیطی و بهداشت عمومی باشند.

اصولا سیستم های مدیریت پسماند شهری در سرتاسر جهان، دارای هشت عنصر موظف به شرح زیر هستند:

 1. کاهش در مبدأ:

طراحی، تولید، عرضه و استفاده از محصولات به نحوی که در پایان عمر مفیدشون، منجر به کاهش کمیت و کیفیت پسماندهای تولید شده شوند، کاهش در مبدأ نامیده می شود.

 1. راه های کنترل تولید مواد زائد جامد:

اساس طراحی سیستم مدیریت پسماند شهری، شناخت کمیت و کیفیت تولید است. کمیت تولید در حجم سرمایه گذاری برای ماشین آلات، ظروف ذخیره در محل، ایستگاه های انتقال، ظرفیت دفع سازماندهی و تشکیلات مناسب، مؤثر است؛ در حالی که کیفیت مواد بر نوع پردازش ماشین آلات و روش دفع تأثیر می گذارد. اصولا مشکل اصلی جوامع، تولید روزافزون پسماند بوده و کم کردن تولید مواد زائد، نیاز به تحول در صنایع و تغییر نگرش ما به منابع طبیعی دارد؛ منابع طبیعی باید با حداقل تخریب مورد بهره برداری قرار گیرند؛ تولید باید به اندازه مصرف و متناسب با اون باشد؛ و در مصرف نهایت صرفه جویی صورت گیرد.

 1. ذخیره، پردازش و اداره در محل:

سومین عنصر سیستم مدیریت پسماند ذخیره، پردازش و اداره در محل است. انجام درست این فرآیند بستگی کامل به فعالیت روابط عمومی و آگاه سازی از طرف سیستم مدیریت پسماند دارد. این عنصر نقش مهمی در بهداشت شهری دارد؛ چون دقیقا اینجاست که زباله برای مدتی در معابر رها می گردد! 

 1. پردازش:

به هر روش یا سیستمی که موجب تغییر شکل فیزیکی یا شیمیایی مواد جامد شود، پردازش گویند و هدف آن، بهبود کارایی سیستم های مدیریت پسماند، بازیافت مواد قابل استفاده و تولید انرژی از بازیافت مواد می باشد. تکنیک های مختلف پردازش پسماند عبارتند از:

 • کاهش شیمیایی حجم: احتراق و زباله سوزی
 • کاهش مکانیکی حجم: فشردگی
 • کاهش مکانیکی اندازه: خرد کردن
 • خشک کردن و آبگیری

 

 1. جمع آوری:

به برداشتن مواد زائد از محل تولید و بارگیری آن ها در وسیله نقلیه و بعد حمل آن ها به محل هایی که مواد در آنجا باید تخلیه شوند، جمع آوری گفته می شود. این عنصر از نظر بهداشتی مثل: آلودگی هوا، آلودگی آب، آلودگی خاک، جلب و پرورش حشرات، جلب و پرورش جوندگان و … از لحاظ اقتصادی و هم چنین از جنبه زیبایی شناختی محیطی بسیار اهمیت دارد.

 1. حمل ونقل:

این عنصر زمانی ضرورت پیدا می کند که فاصله محل دفع، از مراکز تولید مواد زیاد باشد؛ 

 1. بازیافت:

بازیافت یعنی تبدیل مواد زائد و بلا استفاده به موادی که مجددا قابل استفاده باشند. این فرآیند باعث صرفه جویی در هزینه، انرژی، منابع طبیعی و کاهش آلودگی محیط می شود؛ همچنین فروش مواد به دست آمده مخارج جمع آوری و سایر هزینه ها رو جبران می کند. بازیافت فقط به تولید محصول منجر نمی شود بلکه تولید انرژی هم می تواند از نتایج بازیافت باشد. 

 1. دفع:

هیچ کدام از روش های دفع زباله به تنهایی مناسب برای همه ی شرایط نیستند؛ انتخاب یک روش باید بر پایه ی عوامل محلی مانند هزینه و در دسترس بودن زمین و کارگر و … باشد. روش های دفع زباله عبارتند از:

 • تلنبار کردن زباله (کاملا منسوخ شده)
 • دفن در اعماق دریا (کاملا منسوخ شده)
 • خوراک دام و طیور (به دلایل بهداشتی حذف شده)
 • آسیاب کردن و ریختن زباله در فاضلاب (نیاز به بسترهای آماده داره)
 • تهیه کود از زباله (کمپوست)
 • تولید بیوگاز از زباله
 • سوزاندن در کوره های مخصوص یا زباله سوزها
 • دفن بهداشتی

 

چالش هایی که در این بخش وجود دارد شامل موارد زیر می باشد:

 

 • ضعف در نظارت، جمع آوری و دفع پسماند های ویژه و خطرات زیس تمحیطی ناشی از آن
 • کمبود داده و اطلاعات در خصوص نوع، میزان و الگوی رفتاری تولید پسماند در سطح منطقه ای، شهری و ملی
 • دور ریختن حجم بسیار زیاد پسماندهای غذایی قابل استفاده
 • دست رفتن حجم بسیار زیادی از فلزات گرانبها و مواد ارزشمند به دلیل استفاده از شیوه های دفع سنتی
 • بهینه نبودن روش های جمع آوری پسماند فعلی
 • پیچیدگی و زمان بر بودن دفع اصولی پسماند خانگی و صنعتی
 • رطوبت بالای پسماند تولیدی و تولید شیرابه
 • لزوم طراحی و تولید ظروف جهت جمع آوری پسماند خشک در معابر شهری
 • کمبود قطعات یدکی ماشین الات حمل پسماند و غیر بومی بودن آن
 • عدم وجود راهکار های اجرایی مشخص جهت کاهش تولید پسماند
 • ارائه راهکارهایی جهت تحویل پسماند خشک از سوی شهروندان در ساعات غیر فعال ایستگاه ها
استارتاپ ها

فعال در زمینه پایش آلودگی هوا

پلتفرم ارتباطی بین تولید کنندگان پسماند و شرکتهای جمع آوری پسماند
این شرکت بازاری آنلاین برای ارتباط میان تولید کنندگان پسماند و شرکت های ارائه دهنده خدمات جمع اوری و دفع پسماند مانند اجاره کامیون ایجاد کرده است. در این بازار آنلاین از یک سو خدماتی از قبیل اجاره کامیون برای دفع پسماندهای خطرناک به افراد ارائه می شود و از سوی دیگر خدمات بازاریابی و ارتباط با مشتریان در اختیار شرکت های اجاره دهنده کامیون حمل پسماند قرار می گیرد. به عبارت دیگر، این شرکت یک واسطه برای اتصال افراد و شرکت های تولید کننده پسماند به رانندگان کامیون های جمع آوری پسماند است. مشتریان می توانند پروفایل هریک از شرکت ها و یا کامیون های جمع آوری پسماند را مشاهده، مبلغ پیشنهادی هریک را مقایسه و امتیاز کسب شده ی آن ها تاکنون و نظرات سایر کاربران را بررسی نمایند و در نهایت بهترین پیشنهاد برای جمع آوری پسماند خود را انتخاب کنند.
سیستم پایش مستمر و برنامه ریزی هوشمند
این شرکت سیستمی جهت پایش در لحظه ی وضعیت و ظرفیت سطل های زباله و برنامه ریزی حرکت ناوگان جمع آوری پسماند بر اساس وضعیت سطل های ارائه کرده است. در این سیستم با استفاده از سنسورهای وایرلس، داده های مربوط به میزان پسماند داخل هر سطل زباله گردآوری می شود و بر مبنای آن ظرفیت باقی مانده اندازه گیری و روند پر شدن سطل پیش بینی می شود. سپس از این اطلاعات برای هماهنگی برنامه ی حرکت ناوگان جمع آوری زباله استفاده می شود. همچنین این شرکت برای شهرداری ها و مقامات محلی امکان ردگیری و کسب اطلاعات دقیق در خصوص فرآیند مدیریت پسماند و میزان بازیافت شده را فرآهم می آورد. این شرکت از یک سو سنسورهای تولید شده ی خود را به عنوان یک محصول و از سوی دیگر سیستم یک پارچه ی مدیریت پسماند طراحی شده را به عنوان یک خدمت جامع به مخاطبان خود ارائه می کند.
سطل زباله هوشمند برای بطر یهای پلاستیکی همراه با سیستم تشویقی
این شرکت سطل زباله ای هوشمند جهت جمع آوری بطری های پلاستیکی و ارائه بن های تخفیف برای تشویق افراد به استفاده از آن ارائه کرده است. به منظور فرهنگ سازی هرچه بیشتر از استفاده از سطل های زباله خشک در هند، هر کاربر پس از ایجاد حساب کاربری بر اساس میزان پسماند خشک (تعداد بطری های پلاستیکی و فلزی) ارائه شده کد و یا بن تخفیف از فروشگاه ها و مراکز طرف قرارداد با این شرکت را دریافت می کنند. این شرکت به عنوان واسطی برای بازیافت کنندگان نیز عمل می کند و با هزینه کمتر پسماندها را در اختیار آن ها قرار داده و درآمد حاصل از آن را با مشتریان خود از طریق مشوق های مذکور سهیم می شوند .
پلتفرم مدیریت ناوگان و فعالیت های شرکت های جمع آوری پسماند
این شرکت پلتفرمی آنلاین برای برنامه ریزی حرکت ناوگان، نظارت بر عملکرد کامیون ها و همچنین ارائه اطلاعات پشتیبان جهت تصمیم گیری های مدیریتی شرکت های جمع آوری پسماند ارئه کرده است. این پلتفرم تنها محدود به مواردی همچون مدیریت در لحظه ی ناوگان و مسیریابی بهینه ی کامیون ها نیست بلکه یک پلتفرم تسهیل فعالیت های مدیریتی جامع مخصوص شرکت های جمع آوری پسماند است. علاوه بر این، خدماتی همچون تحلیل داده، داشبورد مدیریتی، مدیریت مالی و مدیریت فعالیت ها از جمله سایر امکانات موجود در این پلتفرمAMCS است. از طرف دیگر، شرکت سیستم های نوین جمع آوری پسماند مانند پایش سطل زباله، جی پی اس و ایجاد شبکه ی یک پارچه ی هوشمند جمع اوری پسماند را نیز به مخاطبان خود در قالب یک خدمت ارائه می کند. بر اساس مدل درآمدی این شرکت، تجهیزات و استقرار سیستم بر اساس نیاز مشتریان در ابتدا به صورت یک پروژه انجام می پذیرد و سپس به صورت سالانه از شرکت ها برای استفاده از پلتفرم، حق اشتراک دریافت می گردد.
پلتفرم تحلیل و مقایسه الگوهای رفتاری محله های شهر
این شرکت منظور بررسی و مقایسه ی الگوهای تولید پسماند و بازیافت آن پلتفرمی آنلاین با قابلیت جمع آوری، تحلیل و مقایسه داده های مربوط به هر منطقه از شهر ارائه کرده است. این تحلیل ها در غالب سلسله گزارش هایی جمع آوری شده و در اختیار تصمیم گیران و سیاست گذاران مناطق طرف قرارداد خود قرار می دهند. هدف این شرکت آن است که با مقایسه میزان بازیافت هر منطقه نسبت به سایرین فرهنگ بازیافت نهادینه شود و رفتار مصرف کنندگان به سمت تولید زباله کمتر و بازیافت بیشتر تغییر نماید. این شرکت همچنین داشبوردی آنلاین برای بررسی وضعیت و عملکرد همسایگی های مختلف در شهرها ارائه نموده است.

بازیافت و فروش مجدد پسماند   

مهمترین اثر زیست محیطی بازیافت پسماند تولیدی، کاهش حجم زباله هایی است که به روش های مختلف باید دفع شوند. کاهش حجم پسماند که عموما با روش دفن انجام میگیرد، علاوه بر فواید زیادی که برای محیط زیست دارد، از بروز آسیب‌های اجتماعی مثل زباله‌گردی پیشگیری می‌کند و همچنین باعث صرفه‌جویی در سرمایه و انرژی می‌شود.با بازیافت می‌توان در مصرف منابع طبیعی مثل چوب، آب و مواد معدنی مختلفی که برای تولید محصولات مختلف به کار گرفته می‌شوند. برای تولید محصولات مختلف با استفاده از بازیافت، نیاز بسیار کمتری به انرژی و مواد اولیه وجود دارد.از آنجا که برای تولید محصولات بازیافتی از منابعی استفاده می‌شود که قبلا وارد چرخه تولید شده‌اند، بازیافت باعث رونق اقتصاد و افزایش امنیت اقتصادی می‌شود.

بازیافت با کاهش بسیار زیاد نیاز به مواد اولیه خام و انرژی مورد نیاز برای تولید محصولات مختلف، باعث کاهش آلودگی می‌شود.

بازیافت می‌تواند منجر به افزایش فرصت‌های شغلی شود، به طوری که در برخی کشورهای پیشرفته مثل آمریکا بازیافت یکی از بزرگ‌ترین صنایع است و عده بسیار زیادی در شاخه‌های مختلف این صنعت مشغول به کار هستند.

چالش هایی که در این بخش وجود دارد شامل موارد زیر می باشد:

 • اثرات مخرب زیست محیطی دفع سنتی پسماند (مانند انتشار گاز گلخانه ای، طولانی بودن تجزیه پلاستیک در طبیعت و ..)
 • ضعف در نظارت، جمع آوری و دفع پسماند های ویژه و خطرات زیست محیطی ناشی از آن
 • افزایش مصرف گرایی و دور ریختن وسایلی که همچنان قابل استفاده هستند
 • دور ریختن حجم بسیار زیاد پسماندهای غذایی قابل استفاده
 • عدم وجود ایستگاه های استفاده مجدد از لوازم و ابزارها در سطح شهر
 • ارائه روش جهت استفاده مجدد از ضایعات سنگ های ساختمانی ناشی از سنگ بری ها   
 • ارائه راهکارهایی جهت تصفیه شیرآبه حاصل از پسماند     
 • بررسی راهکار هایی جهت بازیافت و استفاده از اجراء مختلف لاستیک های مستعمل  
 • بررسی راهکارهای استفاده از کمپوست در موارد غیر کشاورزی
استارتاپ ها

فعال در زمینه پالایش آلودگی هوا

سیستم بازیابی و بازیافت ضایعات الکترونیکی
این شرکت در زمینه ی بازیابی (بهسازی و فروش مجدد) و بازیافت (تجزیه و استخراج فلزات ارزشمند) تجهیزات الکترونیکی مانند گوشی های تلفن همراه، انواع رایانه و نمایشگر و مواردی از این دست فعالیت می کند. این شرکت، با استفاده از فناوری نوین خود که توسط ناسا نیز از آن تقدیر شده است، توانسته با هزینه ی پایین و به صورت سازگار با محیط زیست، فلزات خالص و کمیاب را از وسایل غیرقابل استفاده ی الکترونیکی استخراج نماید. برای جمع اوری پسماندهای الکترونیکی نیز این شرکت یک زنجیره تامین معکوس سراسری در هند راه اندازی کرده است. از طرف دیگر، برخی از وسایل الکترونیکی که همچنان قابل تعمیر و استفاده مجدد هستند را نیز در قالب وبسایتی دیگر تحت gobol.in ، باقیمت پایین به فروش می رساند.
تبدیل پلاستیک به مواد سازگار با محیط زیست با استفاده باکتری ها
این شرکت از باکتری برای تبدیل پلاستیک به حالت هایی که بیشتر با محیط زیست سازگار باشد استفاده می کند. این شرکت که یکی از خروجی های دانشگاه دوبلین است، از تعداد متعدد گوناگونی باکتری که از بیش از 400 میکروارگانیسم به دست می آیند بهره می برد تا پلاستیک های غیرقابل تجزیه را به پلی استرهایی با نام PHAکه قابل تجزیه توسط فرآیند های زیستی هستند تبدیل کند. این شرکت در حال حاضر در حال توسعه چسب قابل تجزیه زیستی از منابع طبیعی است.
محصولات حاصل از بازیافت پسماندهای ارگانی
این شرکت، از نوع خاصی از مگس به نام مگس سرباز سیاه برای بازیافت پسماندهای ارگانیک (غذایی و کشاورزی) استفاده می نماید. برای این منظور، ابتدا مقداری پسماند ارگانیک در محفظه ای که مگس های بالغ حضور دارند قرار داده می شود. سپس با مصرف پسماندهای موجود، مگس ها اقدام به تولید لارو می کنند. لاروهای به وجود آمده منابع بسیار غنی پروتئین هستند که از آن برای تهیه ی غذاهای حیوانات روغن و کودهای ارگانیک بسیار غنی برای مصارف کشاورزی استفاده می شود. به منظور کود، لاروها تا به میزان مناسب رشد کنند، از پسماندهای ارگانیک تغذیه م یکنند و کودی بسیاری غنی تولید می کنند. سپس زمانی که لاروها رشد کافی را کردند، آن ها را جدا کرده و به صورت غذای دام و طیور به فروش می رسانند.
سیستم بازیافت پلاستیکو تبدیل مجدد آن به نفت
شرکت Recycling Technologies توانسته است راهکاری نوین برای بازیافت پلاستیک و تبدیل مجدد آن به پلاستیک خالص، موم و حتی به نفت ارائه کند. محصول ارائه شده توسط این شرکت یک سیستم بازیافت پسماند پلاستیکی است که سیستمی ماژولار و با قابلیت افزایش مقیاس بوده که اقلام پلاستیکی که به انتهای چرخه ی عمر خود رسیده اند را طی فرآیند های شیمیایی متعدد مجدد به نفت (که این شرکت به آن Plaxx می گوید تبدیل می کند. با پالایش این ماده می توان مواد مختلفی مانند نفتا، موم، روغن و … را به دست آورد. مخاطب اصلی این شرکت مراکز بازیافت پسماندهای پلاستیکی هستند که با تهیه این دستگاه می توانند مزایایی رقابتی متعددی مانند امکان فروش نفت حاصل شده را به دست بیاورند.
تبدیل ذرات پلاستیک PET به پلاستیک خالص
این شرکت در زمینه ی تبدیل ذرات خرد پلاستیکی PET به پلاستیک خالص قابل استفاده مجدد (همانند پلاستیک تازه تولید شده از نفت) فعالیت می کند. در این راستا، این شرکت از ویژگی تغییر ساختار مولکولی مواد در معرض میدان مغناطیسی برای جدا کردن مواد رنگی و مواد سمی استفاده می کند. به این ترتیب، با قراردادن قطعات پلاستیک PET خرد شده در حلال و مایعی که خاصیت مغناطیسی دارد، ساختارهای پلیمری شکل گرفته شکسته می شوند، سپس با قرار دادن محلول در میدان مغناطیسی فرآیند تفکیک مغناطیسی آغاز می شود که در آن رنگ ها به وسیله ی مایع مغناطیسی جدا می شوند. در نهایت با خشک کردن محلول، پودر سفید رنگی باقی می ماند که همان پلاستیک خالص و فراوری نشده است. این شرکت فناوری تجزیه تحت میدان مغناطیسی را به شرکت های بازیافت پلاستیک ارائه می کند.
زباله سوز در مقیاس کوچک و قابل جابجایی
این شرکت سیستم زباله سوز مقیاس کوچک و قابل جابجایی برای شهرهای با کمتر از 200 هزار نفر جمعیت ارائه داده است. این زباله سوز با سوزاندن تا 2000 پوند پسماند در هر ساعت و قابلیت فعالیت شبانه روزی، به طور خالص 75 کیلووات ساعت انرژی خارج یا داخل شبکه توزیع می تواند تولید کند. همچنین این شرکت با تکیه بر فناوری زباله سوز خود، راهکار مرکز یک پارچه ی دفع پسماند نیز ارائه می دهد که در آن پسماند ها توسط کارگران به سه دسته ی پسماند ارگانیک (که تبدیل به کود ارگانیک می شود)، پسماند غیرارگانیک قابل بازیافت (که به مراکز بازیافت ارسال می شود) و پسماند غیرارگانیک غیرقابل بازیافت (که به زباله سوز ارسال می شود)، تقسیم می شوند.
پلتفرم خرید ضایعات از منازل
این شرکت اقدام به ارائه نرم افزار جهت خرید زباله ها و وسایل دست دوم از درب منزل کرده است. برای این منظور، فروشندگان اجناس وسایل دوم می بایست تصاویر و توضیحات مربوط به هر یک از اقلام را در سایت قرار دهد، با تعامل با شرکت قیمت هریک از اقلام تعیین می شود. این شرکت نرخ های مشخصی برای انواع مواد مانند آلومینیوم، آهن، کاغذ و … دارد. این نرم افزار به کاربران این انتخاب را می دهد که در ازای زباله و کالاهای پول نقد و یا بن تخفیف خرید برای خرید از فروشگاه انلاین طرف قرارداد خود ( 20%بیشتر از مبلغ پول نقد) دریافت نمایند .
واحدهای هضم بی هوازی پسماندهای ارگانیک مستقر در محل
این شرکت واحدهای هضم بی هوازی به منظور تبدیل پسماندهای ارگانیک به زیست گاز در همان مکانی که پسماند تولید شده است، ارائه می کند. با توجه به نوع پسماند دو نوع فناوری توسعه داده شده است که یکی برای پسماندهای کشاورزی و دیگری برای فضولات حیوانی طراحی شده است. با استفاده از فناوری هضم بی هوازی، پسماندهای ارگانیک به گازهای زیستی تبدیل شده که از آن ها می توان به عنوان یک منبع انرژی با هزینه ی اندک بهره برداری نمود.

غربالگری پسماند

 

مواد بازیافت‌شدنی دایره وسیعی دارند. حتی مواد خوراکی مثل میوه‌ها و مواد غذایی قابل بازیافت به انواع کودها هستند. شاید این موضوع را ندانید که زباله‌های غذایی‌تان هم می‌توانند تبدیل به کودهای کمپوست شوند؛ کودهایی که برای غنی کردن خاک در کشاورزی دوباره به چرخه طبیعت برگردانده می‌شوند. شاید کم‌وبیش اصطلاح پسماند تر و پسماند خشک را شنیده باشید. هر دوی این پسماندها قابل بازیافت هستند.

پسماندهای خشک شامل؛ کاغذ و مقوا که گستره وسیعی دارد و شاید تنها نکته‌ای که درباره این گروه ندانید این باشد که دستمال‌کاغذی هم جزو این گروه محسوب می‌شود.

فلزات که از قوطی‌های فلزی کنسرو و نوشابه تا سازه‌های فلزی بزرگ و عظیم در اطرافتان را شامل می‌شود.

شیشه که مصرف زیادی در دنیای امروز دارد و از شیشه‌های مواد غذایی تا انواع ظروف چینی در خانه‌هایمان را شامل می‌شود. همین لامپ‌های پرمصرف و کم‌مصرف شهری که همه‌جا می‌بینید هم در این گروه جای می‌گیرند و قابل بازیافتند با این تفاوت که بازیافتشان کار تخصصی‌تری است و مواد سمی و مضرشان به‌شدت به طبیعت آسیب می‌زنند بنابراین رعایت اصول خاصی هنگام بازیافتشان ضروری است.

مورد مهم بعدی که به‌تنهایی کره زمین را حسابی بیمار کرده است پلاستیک‌ها هستند. این گروه شامل همه کیسه‌های پلاستیکی که یکی از مراکز مهم تولید و استفاده آن متاسفانه ایران است و ظروف پلاستیکی تا همه سازه‌هایی که مواد ساخت آن‌ها از پلاستیک است را شامل می‌شوند.

زباله‌های چوبی مورد بعدی است. شاید کمتر به این موضوع فکر کرده باشید که چوب‌ها هم قابل بازیافت و استفاده دوباره هستند. از زباله‌هایی مثل وسایل منزل چوبی‌تان می‌شود موادی مثل تخته سه‌لا و نئوپان، مالچ و کود گیاهی تولید و از آن‌ها دوباره به‌عنوان سوخت هم استفاده کرد.

و در آخر زباله‌های مربوط به لوازم الکترونیکی است. مثل همین دستگاه موبایل یا لپ‌تاپی که در آن این مطلب را می‌خوانید. انواع دیسک و سی دی، ماشین‌حساب و دستگاه رادیو و تلویزیون هم در این دسته جای می‌گیرند.

چالش های این بخش، به شرح زیر است:

 • هزینه بر بودن تفکیک پسماندها پس از گردآوری و عدم استقبال افراد از تفکیک در مبدا
 • از دست رفتن حجم بسیار زیادی از فلزات گرانبها و مواد ارزشمند به دلیل استفاده از شیوه های دفع سنتی
 • نبود شیوه های مناسب برای جمع آوری پسماند جزء ویژه پسماند خانگی و پسماند های الکترونیکی از جمله باتری های خشک
استارتاپ ها

فعال در زمینه فرهنگ‌سازی‌

چالش آموزش و فرهنگ سازی

حجم زیاد زباله تولیدی، عدم تفکیک در محل، عدم تفکیک زباله های خطرناک و فلزات گرانبها، آلودگی زیاد ناشی از زباله های تر تنها بخشی از مسائل و مشکلات شهردای هاست که با آموزش و فرهنگ سازی مناسب می توان تا حد زیادی اثرات منفی زیست محیطی آن را کاهش داده و ارزش آفرینی اقتصادی داشت. 

چالش هایی که در ادامه مطرح می شود مدیریت شهری در حال حاضر با آن ها مواجه است و بر ضرورت آموزش و فرهنگ سازی در حوزه پسماند تاکید دارد:

 • هزینه بر بودن تفکیک پسماندها پس از گردآوری و عدم استقبال افراد از تفکیک در مبدا
 • افزایش مصرف گرایی و دور ریختن وسایلی که همچنان قابل استفاده هستند
 • پیچیدگی و زمان بر بودن دفع اصولی پسماند خانگی و صنعتی
 • کمبود مشارکت مردمی در تفکیک پسماند از مبدا    
 • عدم تولید محتوا آموزشی در زمینه مدیریت پسماند 
انجمن فرهنگ سازی و ترویج راهکارهای کاهش اثرات منفی پسماند
این شرکت به صورت یک انجمن با هدف ارتقای فرهنگ افراد جامعه در راستا کاهش اثرات مخرب پسماند بر محیط زیست فعالیت می کند. افرادی که عضو این انجمن می شوند از راه های مختلف می توانند امتیاز جمع آوری کنند و می توانند از این امتیازها برای تخفیف در خدمات جمع آوری و بازیافت پسماند و یا پیشنهادات ویژه در خرید محصولات سازگار با محیط زیست که طرف قرارداد با این شرکت باشند استفاده کنند. همچنین افراد می توانند امتیازهای خود را برای انجام فعالیت های ترویجی مانند برگزاری فعالیت های آموزشی در مدارس، اهدا نمایند. سیستم جمع آوری امتیاز توسط اعضا به این صورت است که افرادی که شهر یا شرکت جمع آوری پسماند آن ها با این شرکت طرف قرارداد باشد، به ازای میزان پسماندی که برای بازیافت تحویل شرکت های جمع آوری می دهند، امتیاز دریافت می کنند. همچنین این انجمن به کاربران راهکارهای متعددی در راستا کاهش اثرات مخرب زیست محیطی پسماندها ارائه می کند که با انجام هریک از آنها کاربران امتیاز دریافت می کنند.
خدمات جامع آموزشی، مشاوره ای و عملیاتی به منظور بهبود فرآیند مدیریت پسماند شرکت ها
این شرکت، خدمات جامعی در راستای به حد صفر رساندن میزان پسماند دفع شده به روش سنتی ارائه می کند. یکی از این خدمات انجام ممیزی و ارائه مشاوره هایی در خصوص جریان تولید پسماند، طراحی زیرساخت های متناسب و ارائه راهکارهای بهبود است. این شرکت همچنین دوره ها و کارگاه های آموزشی نیز برای بهبود وضعیت تولید پسماند به سازمان ها ارائه می دهد. دسته ی دیگر خدمات ارائه شده توسط این شرکت، خدمات مدیریت و دفع پسماند است. این شرکت به تولیدکنندگان عمده ی پسماند، خدمت ایجاد تاسسیات مدیریت پسماند در محل را ارائه می دهد تا در محل تولید پسماندها تفکیک شده، پسماندهای تر به کمپوست و انرژی تبدیل شوند و پسماندهای خشک نیز برای بازیافت آماده شوند. در صورتی که مشتری نزدیک به مراکز موجود بازیافت باشد و یا میزان تولید پسماند آن زیاد نباشد، این شرکت مدلی جهت جمع آوری، تفکیک و ارسال پسماند آن ها به مراکز بازیافت ارائه می کند.